Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

plemená

Venujem sa chovu viacerých plemien a to dlhosrstých ako aj krátkosrstých. 

Dlhosrsté:

SHELTIA: Sheltia je plemeno s hladkou rovnou srsťou. Srsť je rovnomerne dlhá, dorastá do dĺžky cca 20 cm. Dlhá srsť vyrastá od temena a za ušami padá pozdĺž tela voľne nadol. Srsť na hlave je krátka, priliehavá. Žiadaná je dlhšia srsť na líčkach, tzv. bokombrady. Na tele nie sú žiadne víriky či cestičky.

CORONET:Coronet má hladkú rovnú srsť. Srsť je rovnomerne dlhá, dorastá do dĺžky cca 20 cm. Dlhá srsť vyrastá od temena a za ušami padá pozdĺž tela voľne nadol. Srsť na hlave je krátka, priliehavá. Žiadaná je dlhšia srsť na líčkach, tzv. bokombrady. Na hlave má vírik chlpov – korunka. Má okrúhly tvar a je dostatočne otvorená. Jej stred nie je väčší, než špendlíková hlavička. Nie je zdvojený a nevybieha do cestičky. Okrem korunky v srsti na tele nie sú žiadne víriky, či cestičky, ktoré by rozdeľovali srsť.

TEXEL:Toto plemeno má zvlnenú srsť. Jednotlivé pramienky sa stáčajú do špirál. Srsť je rovnomerne dlhá, dorastá do dĺžky cca 20 cm. Dlhá srsť vyrastá od temena a za ušami padá pozdĺž tela voľne nadol. Srsť na hlave je krátka, priliehavá. Žiadaná je dlhšia srsť na líčkach, tzv. bokombrady. Srsť na brušku je tiež kučeravá a nemala by sa rozčesávať. Na tele nie sú žiadne víriky či cestičky.

MERINO: Merino má zvlnenú srsť. Jednotlivé pramienky sa stáčajú do špirál. Srsť je rovnomerne dlhá, dorastá do dĺžky cca 20 cm. Dlhá srsť vyrastá od temena a za ušami padá pozdĺž tela voľne nadol a nemala by sa rozčesávať. Srsť na hlave je krátka, priliehavá. Žiadaná je dlhšia srsť na líčkach, tzv. bokombrady. Na hlave má vírik chlpov – korunka. Má okrúhly tvar a je dostatočne otvorená. Jej stred nie je väčší, než špendlíková hlavička. Nie je zdvojený a nevybieha do cestičky. Okrem korunky v srsti na tele nie sú žiadne víriky, či cestičky. Srsť na brušku je tiež kučeravá.

 

Krátkosrsté:

ROZETA:Na tomto plemene sú charakteristickým znakom rozety (víriky), ktoré sú pravidelne rozložené po celom tele. Každá rozeta musí byť kruhová, dostatočne veľká a otvorená. Vychádza z jedného bodu, ktorý nie je väčší než špendlíková hlavička. Nesmie byť zdvojený, či vybiehať do cestičky. Morča plemena rozeta má mať 8 roziet. Na čele majú rozetové morčatá nepravý vírik, ktorý zarastá a chĺpky vyrastajúce dopredu tvoria ofinku. U niektorých zvierat sa vyskytujú ramenné rozety. Nie sú nutné, ale sú žiaduce, podobne ako rozetky nad nosom, ktoré sa však takisto nevyskytujú u všetkých zvierat. Na tvárovej časti rastie srsť smerom dopredu. Medzi jednotlivými rozetami sa tvoria hrebene. Tieto majú byť rovné, pevné, vzpriamené. Srsť tohto plemena je hrubšia a pevnejšia, nepresahuje dĺžku 3,5cm.

ANGLICKÝ a AMERICKÝ CRESTED: Srsť je rovnomerne krátka a hustá, bez presahujúcich dlhších chlpov- Je hladká. lesklá a dobre prilieha k telu. Dĺžka nepresahuje 3 cm. Na hlave je vírik chlpov – korunka. Má okrúhly tvar a je dostatočne otvorená. Americký crested má na rozdiel od anglického cresteda korunku vždy v bielej farbe a tak ostro kontrastuje s ostatnou farbou srsti. Jej stred nie je väčší, než špendlíková hlavička. Nie je zdvojený a nevybieha do cestičky. Okrem korunky v srsti na tele nie sú žiadne víriky, či cestičky, ktoré by rozdeľovali srsť.

Kompletné informácie ku všetkýmplemenám nájdete  vo voľne prístupnom slovenskom štandarde:

http://szch-morcata.sk/

 

TOPlist